Det vi behöver göra är att tänka till kring hästens behov och sedan täcka behoven på bästa sätt. Genom att vara lite smart kan du få till en foderstat som är både häst- och miljövänlig samt ekonomisk, menar Cecilia Müller, som alltså är docent i fodervetenskap.
– Dels bör vi se till att inte överutfodra, vilket kan vara skadligt för både hästen och miljön. Dels får vi en uppfattning om hur mycket foder det faktiskt kommer att gå åt per månad eller per år, säger hon.
Som hjälp i beräkningen kan sajten Hästsveriges foderstatsprogram användas. Programmet hjälper till att räkna ut hästens näringsbehov utifrån faktorer som bland annat ålder, idealvikt och användningsområde. Samtidigt går det lika bra att använda det traditionella sättet med penna och papper.
– Fördelen med pennan och pappret är att man ganska snabbt lär sig och får en större förståelse för varifrån siffrorna faktiskt kommer.
Har du ett grovfoder där kvoten gra