Får man "pimpa" spöet vid treårstest?

Fråga experten Bo Jenå Dressyr

Får man "pimpa" spöet vid treårstest?


Publicerat: 2009-04-22
Jag har en fråga angående spödrivning vid treårstest. Jag såg nämligen en sak, för något år sedan vid treårs, som jag inte tror är tillåtet. Så vitt jag har förstått och mina kunskaper sträcker sig, så får man väl inte sätta på prassliga band el dyl på pisken vid visning av gångarter för att få en mer taggad häst. Visst stämmer detta?
Mvh Maria

Bo Jenås svar:

Välj för att läsa vidare

Redan prenumerant?

Digital

Lås upp allt

  • Kunskapsmagasinet Hippson i brevlådan
  • Tillgång till artikeln direkt
  • Tillgång till alla tidningsartiklar på webben
  • Tillgång till ridövningsarkivet och expertsvar
  • Tillgång till digitala arkivet och alla äldre tidningsutgåvor
  • Specialpriser och fri frakt vid köp av övningsböcker
Pris per månad 1 kr Förlängs därefter månadsvis för 39 kr Välj

Pappersmagasinet + Digital

Lås upp allt + magasinet

  • Kunskapsmagasinet Hippson i brevlådan
  • Tillgång till artikeln direkt
  • Tillgång till alla tidningsartiklar på webben
  • Tillgång till ridövningsarkivet och expertsvar
  • Tillgång till digitala arkivet och alla äldre tidningsutgåvor
  • Specialpriser och fri frakt vid köp av övningsböcker
Pris per månad 59 kr Betalas 2 månader i taget Välj
Vårt bästa erbjudande: betala årsvis
Spara 213 kr genom att betala årsvis!
495 kr Betala för 12 månader på en gång Välj

Styckköp

Lås upp artikeln

  • Kunskapsmagasinet Hippson i brevlådan
  • Tillgång till artikeln direkt
  • Tillgång till alla tidningsartiklar på webben
  • Tillgång till ridövningsarkivet och expertsvar
  • Tillgång till digitala arkivet och alla äldre tidningsutgåvor
  • Specialpriser och fri frakt vid köp av övningsböcker
Pris per artikel 19 kr Kortbetalning - få tillgång direkt Välj

Bo Jenå


Bo Jenå är förbundskapten i dressyr, A-tränare i dressyr, GP-domare och lärare på Flyinge. Dessutom är han en riktig auktoritet när det gäller tömkörning!
Läs mer om Bo här!