Borde jag betala för täcken som min häst har bitit sönder?

Fråga experten Eva Johansson Hästjuridik

Borde jag betala för täcken som min häst har bitit sönder?


Publicerat: 2011-05-25

Hej!
 
Jag har en fråga – min häst rev sönder en annan hästs täcke och den hästens ägare tyckte att jag skulle betala. Vad är det för regler för sånt egentligen?
 
Tacksam för svar!


Eva Johanssons svar:

Välj för att läsa vidare

Redan prenumerant?

Digital

Lås upp allt

  • Kunskapsmagasinet Hippson i brevlådan
  • Tillgång till artikeln direkt
  • Tillgång till alla tidningsartiklar på webben
  • Tillgång till ridövningsarkivet och expertsvar
  • Tillgång till digitala arkivet och alla äldre tidningsutgåvor
  • Specialpriser och fri frakt vid köp av övningsböcker
Pris per månad 1 kr Förlängs därefter månadsvis för 39 kr Välj

Pappersmagasinet + Digital

Lås upp allt + magasinet

  • Kunskapsmagasinet Hippson i brevlådan
  • Tillgång till artikeln direkt
  • Tillgång till alla tidningsartiklar på webben
  • Tillgång till ridövningsarkivet och expertsvar
  • Tillgång till digitala arkivet och alla äldre tidningsutgåvor
  • Specialpriser och fri frakt vid köp av övningsböcker
Pris per månad 59 kr Betalas 2 månader i taget Välj
Vårt bästa erbjudande: betala årsvis
Spara 213 kr genom att betala årsvis!
495 kr Betala för 12 månader på en gång Välj

Styckköp

Lås upp artikeln

  • Kunskapsmagasinet Hippson i brevlådan
  • Tillgång till artikeln direkt
  • Tillgång till alla tidningsartiklar på webben
  • Tillgång till ridövningsarkivet och expertsvar
  • Tillgång till digitala arkivet och alla äldre tidningsutgåvor
  • Specialpriser och fri frakt vid köp av övningsböcker
Pris per artikel 19 kr Kortbetalning - få tillgång direkt Välj

Eva Johansson


Eva Johansson är advokat med stort ridsportintresse. Hon jobbar bland annat med hästjuridik inom sitt företag Centrumadvokaterna.
Läs mer om Eva här!